වෙළුම් පටියකින් මුහුන වැසි මිනිසා නොහොත් ආරම්භයත් අවසානයත් නොමැති චාරිකාව.

ඒ සුන්දර එනමුත් අද්භූත සන්ධ්‍යාවේ හෙක්ටර්ට දැනුනේ මහ අමුතු විඩාවක්. ඔහු තීරණය කලා උඩුමහලට ගිහින් නිදි දෙව්දුව ස්වල්ප වේලාවකට වැළඳගන්න. එහෙත් ඒ මොහොතේ සිද්දවෙච්ච සිදුවීම් දෙකක් නිසාවෙන් හෙක්ටර්ගේ නිද්‍රා සුවය බිඳ වැටී අපේ මොලය වෙහසන්නට පටන් ගන්නවා.

පලමු සිදුවීම…..

නිදන්නටයැයි සිතා කාමරයට වැදුනු හෙක්ටර් ඇර දමා තිබුනු කවුළුව ලඟට යන්නේ එය වසා දැමීමට . ඒ මොහොතේ ඔහුගේ ඇස් නතරවෙන්නේ හෙක්ටර්ගේ නිවසට මඳක් ඈතින් තිබුනු ළඳු කැලෑව අස්සේ. ඒ කැලෑවේ යාන්තමට මෙන් කුමක්දෝ රතු පැහැයක් චලනය වෙනවා. පුංචි දුර දක්නය ගෙන ඒ සෙලවෙන රතු පැහැය දිහා බැලුවත් එය දර්ශනය වූයේ යාන්තමට.

දෙවන සිදුවීම

හෙක්ටර්ගේ ඇස් එක් ක්ෂණයකින් නිවස කරා පැමිනියේ දුරකතනයේ නින්නාද ය සමඟින් . හෙක්ටර් ගේ ප්‍රිය බිරිඳ මිදුලේ සිටි නිසාවෙන් හෙක්ටර් දුරකතන සොයා පියමනිනවා . නමුත් දුරකතන යේ එහා කොන සුසුමක් දෙකක් හෙලා නිහඬ වනවා. හෙක්ටර්ගේ දෑස් පුදුමයෙන් ඇලලී යන්නේ ඔවුන්ගේ දුරකතන අංකය කිසිවෙකුත් නොදන්නා නිසාවෙන්. ළඟට පැමිනි ප්‍රිය බිරිඳගේ හාදුවේ වෙනදා දැනෙන රසයක් හෙක්ටර්ට නොදැනුනේ මේ ආගන්තුක සිදුවීම් නිසාවෙන්.

යෞවනියකගේ ඒ නිරුවත් පයෝධර ….

බිරිඳ සමඟ ගෙමිදුලට පැමිනි හෙක්ටර් ගෙල බැඳි දුර දක්නාව යළිත් ළඳු කැලෑව දෙසට එල්ල කලා. මෙන්න අර රතු පැහැය පැහැදිලිව දිස්වෙනවා. ඒ සිටියේ රතු ටී ෂර්ටයක් ඇඳි යෞවනියක්. දුර දක්නාවෙන් හෙක්ටර් දුටුවා ඒ සොඳුරු යෞවනිය ඇයගේ උඩු කය නිරුවත් කරන ආකාරය. ඒ ඇසිල්ලේම ප්‍රිය බිරිඳ දුර දක්නාව හරස් කෙරූ නිසා හෙක්ටර්ට ඉතිරි මොහොත දකින්නට නොහැකි වූවා. බිරිඳ කඩපොළට ගිය ඇසිල්ලේ යලිත් ළඳු කැලෑව ට දුර දක්නාව එල්ලකලත් පෙර දුටු සියල්ල අතුරුදහන් වී තිබුනා.

….

ප්‍රිය බිරිඳ නිවසින් පිටවූ ඇසිල්ලේ යෞවන පයෝධර තුඩු විසින් කිති කැවුනු හිතද ඒ මත කුතුහලය ද රඳවාගන හෙක්ටර් දුර දක්නාවද සමඟ ළඳු කැලෑව දෙසට ඇවිද ගියා. පෙරලී ගිය කුනු බක්කියද වැටී තිබුනු බයිසිකලය ද පසු කොට පුංචි කඳු ගැටය මත්තට හෙක්ටර් ඇවිද ගියා. තුරුණු පයෝධර සහිත ඒ නාරි දේහය කිසිවක් නොමැතිව නිසොල්මනේ වැතිර සිටියා. කිති කැවුනු සිතද ඒ මත බියද රඳවා හෙක්ටර් ඒ කිසිවක් නැති නමුත් දකින්නාගේ හදවත දහසක් සිතුවිලි වලින් පුරවන නාරි දේහය දෙසට ළංවූවා. අහෝ හෙක්ටර්ගේ අත. කිසිවෙකු හෝ පිටුපසින් පැමිණ ඔහු අත තිබූ කතුර හෙක්ටර්ගේ අත මත්තට කිඳා බැස්සා. නොසිතූ මොහොතක සිදුවූ අකරතැබ්බය නිසා හෙක්ටර් වහා එතනින් පළා ගියා. ඔහුට දැනුනා කතුරක් අතැති ආගන්තුකයා ඔහු පසුපස හඹා එන බව. ඈතට දුව ගිය හෙක්ටර් ගසකට මුවා වී දුර දක්නාව තමා පසු කර ආ පෙදෙසෙට එල්ල කලා. මොන පුදුමයක්ද !!!!

වෙලුම් පටියකින් මුහුන වසා ගත් මිනිසෙක් දුර දක්නයකින් ඈත බලන ආකාරය අභිනය කරමින් ඔහු දෙස බලා සිටියා……..

ගෞතම බුදුන් හමුවට පැමිනි භික්ෂුවක් බුදුන්ගෙන් විශ්වය සම්බන්ධයෙන් ප්‍රශ්න අසන්නට පටන් ගත්තා.මානවයා පෙළන මේ සදාතනික ගැටලුවට ගෞතම බුදුන්ට තිබුනේ දාර්ශනික ප්‍රේවශයක්. ගෞතම බුදුන් කියා සිටියේ හීයක් පැමින අපේ ඇඟේ ඇමිනිනොත් ඒ ඊතලය පැමිනියේ කොහේ සිටද කුමන වෙලාවටද හීය විද්දේ කවුරුන් ද සොයනවාට වඩා කල යුත්තේ හීයෙන් සිදුවූ තුවාලයට බෙහෙත් කිරීම වඩාත් යෝග්‍ය බවයි. එනම් මේ විශ්වය , කාලය ගැන ඉවරයක් නැති ප්‍රෙහිලිකාව පුරවනාවට වඩා මානවයගේ මනස නිවා ගැනීම වඩාත් සාර්ථක බවයි.

මේ පෙරදිග දාර්ශනික කතා බහට සමාන්තර ව දිවෙන කතා බහක් ප්‍රේක්ෂකාගාරයට එල්ල කරන චිත්‍රපටයක් තමයි 2008 රිදී තිරයට නැගුනු Timecrime ස්පැනිස් සලරුව. මානවයා කවදා හෝ කාලය ට අභියෝග කලහොත් සරලවම කිවහොත් කාල තරණය සැබෑවක් වූවහොත් සොබා දහම , මානවයා මෙතෙක් ගොඩනඟා ගත් සියලු දේ අර්බුදය ය යනු ඇත. කාලය නැමති ආරම්භයත් අවසානයත් නැති චක්‍රයේ මිනිසා සදහටම අතරමං වනු ඇත. Timecrime ප්‍රශ්න කර සිටින්නෙ එයයි.

එපමනක් නොව සිනමාලෝලියනි timecrime නැමැති දුර දක්නාවෙන් අපට දැකිය හැක්කේ. වැඩිහිටි මානවයා තුල පවතින ලිංගික ලාලසාවටත් අවසානයක් නොමැති බවයි. ඒ ලිංගික ලාලසාවෙන් උත්පාදනය කරන්නේ අනන්තයක් මෙන් සිතුවිලි චක්‍රයක් බවයි.

Timecrimes ඔබ නරඹන්නේනම් හිතවතුනි කිව යුත්තේ ඔබ ඉතාම අවදානයෙන් නැරඹිය යුතු බවයි. සලරුවේ ආරම්භක දර්ශනයත් අවසාන දර්ශනය ත් ඔබ ඉතා දැඩිව කියවා ගත යුතුයි..

22_timecrimes

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s