කූඩු කැඩි තැන තැන ගිය කිරිල්ලී

පික්චර් නොස්ටැලිජියා- 5

හොලිවුඩය පමනක් නොව ලෝක සිනමාවම හැරවුම් ලක්ෂ්‍යය ක් මතට රැගෙන ආ ඒ ඉස්තාන්බූලයේ උපන් විශිෂ්ට යා අන් කවරෙකුත් නොව ඒ අද්වීතිය නාමය ඒලීයා කසාන් ය. අවුරුදු අටක් යාල් නාට්‍ය පාසලේ රංගනය හැදෑරු ඒලියා කසාන් අධ්‍යක්ෂණයට පියවර තැබූවේ ඔහුටම ආවේනික ශෛලියක් කැමරාව කාචය මත තබාගන. ඔහුගේ චිත්‍රපට බොහෝමයක රඟපෑ නලු නිලියන් සම්මාන උළෙලවල් බොහෝමයක සම්මාන සොරා ගත්තේ කැමරාව පිටුපස සිටි ඒ ඉස්තාන්බූල් වැසියා නිසාමයි.

51 දශකයේ රීදි තිරය මත දිග හැරුනු A Streetcar Named Desire කසාන් ගේ තවත් විශිෂ්ටතම නිර්මාණයක්. කසාන්ට ආවෙණික ශෛලය විශිෂ්ට අන්දමින් ගෙත්තම් කරන්නට ඔහුට මේ සලරුවේදි හැකි උනා. බැලැන්ච් නම් යුවතිය සිය සහෝදරිය සොයා යන්නේ ඇයගෙ ජීවිතය නැමැති කුරුලු කූඩුව කඩා වැටි අසරණ වූ මොහොතක.බ්ලැන්ච් පෙලනා මානසික ව්‍යාධිය විසින් ඇයගේ ජීවීතයේ සියලු සන්තුෂ්ටිය සොරා ගන්නවා. අහෝ මේ අසරණ යුවතියට ආදරණීය රැකවලක් අත්‍යවශ්‍ය වූ මොහොතක බ්ලැන්ච් ගේ සහෝදරියගේ සැමියා ස්ටැන්ලි උත්සහය කෙසේ හෝ ඇයව නිවසෙන් පන්නා දැමීමටයි…

මහා බ්‍රිතාන්‍ය වේදිකා නිළි Vivien Leigh කොතරම් විශිෂ්ට නිලියක්දැයි කියා පෑමට කිසිදු ශබ්දකෝෂයක වචනයක් ඇත්දැයි සැක සහිතය. බ්ලැන්ච් නම් මානසික වියුලැත්තියගේ චරිත නිරූපණය ලෝක සිනමාවේ රන් අකුරින් ලිවිය යුතු එක් දැවන්ත පරිච්ඡේදයකි.

එපමන්ද , නැත සහෘදයනි .. තරුණ මාලන් බ්‍රැන්ඩෝගේ ඒ අසහාය රංගනය යලිත් කසාන් ඔහුගේ නිර්මාණයකට එකතු කරගන්නේ ප්‍රේක්ෂකයා අමන්දානන්දයට පත් කරමින්.

A Streetcar Named Desire සියලු ප්‍රතිභාවන් විශිෂ්ටත්වයට කැඳවූ අද්වීතිය කලා කෘතියයි.

අනූ

ob_7143d9_kplnpw1yvkcw5aihimtm4khlgcd

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s