ගින්දර

තාත්තා ගෙට ගොඩ උනේ අම්මට කුණුහරුපෙකුත් කියාගන. අතේ තිබ්බ මල්ල කුස්සිය පැත්තට විසිකෙරුපු තාත්තා ඉස්තෝප්පු කෑල්ලේ බූරූ ඇඳ උඩට වාඩි වෙලා බීඩියක් උරන්න පටන් ගත්තා. බීඩියේ දුම් වහලේ ඉළුක් අතරෙන් බොඳවෙලා යනකොට මං දැක්කා තාත්තගේ ඇස් රතු පාටින් ගිනියම් වෙලා තියනවා. තොල් දෙක ලඟට යනකන් අලුවෙච්ච බීඩි කොටය මිදුලට විසිකරපු තාත්තා ඉනෙන් ඇදලා ගත්ත කාලේ බෝතලය උගුරට දෙකට හිස් කෙරා .

…………………….

දවස් දෙක තුනක වෙලේ ඉඳන් ලිපේ ගින්දර මෙළවෙන්නේ නැතිකොට අම්මගේ කේන්තිය හට්ටි මුට්ටි එක දෙක බිමට වැටීමෙන් එළිවෙන්න පටන් ගත්තා. පරම්පරා ගානකට තමන්ගේ දූ දරුවෝ දන් දීපු නාටු කොස් ගහේ බැඳලා හිටපු එළදෙන දිහා උදේ ඉඳන් බලාගන හිටපු තාත්තා දවල් වෙනකොට ඌවත් අරන් කොහේදෝ යන්න ගියා. ඒ ගියපු ගමන තමයි තාත්තා ආපහු මල්ලකුත් කරේ තියාගන ආවේ.

………………….

මලලේ තිබුනු ඒවා එකින් එක එළියට එනකොට ඉස්තෝප්පු පැත්තෙන් තාත්තගේ වචන දෝංකාර දෙන්න පටන් ගත්තා.

” ඔය තියන එකක් ඉක්මනට උයලා ගනින් ගෑනියේ”

තාත්තා ගේ වචන වලට වළං ශබ්ද වලින් උත්තර දුන්න අම්මා තවත් බීඩි කොට හතර පහක් මිදුලට වැටෙන සුනංගුවට බත් පිඟානක් බෙදලා තාතතගේ අත් දෙක දිහාට තල්ලු කලා. බත් කටවල් දෙක තුනකට පස්සේ තාත්තා ආයේමත් කෑ ගහන්න පටන් ගත්තා.

” ගෑණියේ උබ මේ පරිප්පුව මුහුදේ ඔබලද ගත්තේ “

ඒ වචන අවසාන වෙනවත් එක්කම බත් පිඟාන මිදුල දිහාට පියාඹගන ගියා. කේන්තියෙන් ආරූඩ වෙලා හිටපු අම්මගේ අත් වලින් ලුණු පොල්කට්ට පරිප්පුව ට හැලෙන්න ඇති. පිඟාන මිදුලට පියාඹගන ගිය ඇසිල්ලේ කුස්සියට දුවගන ආපු තාත්තා ඇදලම ඉතුරු වෙලා තිබ්බ අම්මගේ කොන්ඩ කෑල්ලෙන් අල්ලගන බිත්තිය දිහාට තල්ලු කෙරා. තැනින් තැන ගොම පෑදිලා පොලොව මතුවෙලා තිබ්බ බිමට වැටිච්ච අම්මා මං කියවපු සුරංගනා කතාවල හිටපු ඔක්කොම මායාකාරියන්ගේ රක්ත වර්ණ ඇස් වල රතුපාට අම්මගේ ඇස් දෙකේ තවරගන ඒ සියලු මායාකාරියන්ගේ ශාපයන් එකතුකරගන තාත්තට ශාප කරන්න පටන් ගත්තා. එතනින් එහාට පටන් ගන්නේ රාත්‍රියේ භයංකරම යාමය .

…. …..

පහර පිට පහර කමින් ඒවාට ශාප කරමින් ඉනෙන් බුරුල් වෙච්ච චීත්තයත් ඇඳගන අම්මා ඊලඟට දුවන්නේ ගේ පිටිපස්සට . ඒ කවදාවත් අම්මා නොබීපු වස බෝතලය හොයාගන. මේ සියල්ලෙන්ම පරපීඩිතව වෙලා ඉන්න පොඩි එකෙක්ට සිද්ද වෙනවා අම්මා පිටිපස්සෙන් දුවගන ගිහින් අම්මට වැඩිය හයියෙන් හඬා වැටෙන්න. එහෙම නැත්තන් කලින් දවසක වස බෝතලය වත්ත පහළ කොහේ හරි හංගන්න.

…… …….

අම්මගේ පිටුපස්සේ ලුහු බඳින එක නවත්තපු තාත්තා ආයේමත් ඉස්තෝප්පුවට ගිහින් බීඩී දුම අතරේ අතරමංවෙන්න පටන් ගත්තා. තවත් බීඩි කොටයක් කලින් පියාඹගන ඇවිත් මිදුලට වැටිච්ච බත් ගොඩට වැටෙනකොට තාත්තා එක් ක්ෂණයකින් මිදුලට බැස්සා.

” ඉඳපියව් තොපිට මං හොඳ වැඩක් කරන්න”

එහෙම කියපු තාත්තා ගිනි කූරක් පත්තු කරලා වහලේ දිහාවට විසිකෙරා. මාස ගානක් එක දිගට වැටිච්ච අව්වට වේලිලා හිටපු ඉළුක් ටික එක් මොහොතකින් ගිනි ජාලාවක් බවට පෙරලුනා. ඒ ගින්දර එළි දැකපු අහළ පහළ මිනිස්සු වතුර කළගෙඩිත් උස්සගන අපේ ගේ දිහාට දුවගන එනකොට මං ගෙදර තිබිච්ච වටිනාම දේවල් ආරක්ෂාවට දාලා තිබ්බ සූට්කේස් පෙට්ටියයි පොත් ටිකයි අරගන මිදුලට පැනලා ඒ භයංකාර ගින්දර නිවිලා යනකන් බොඳ වෙච්ච ඇස්වලින් අපේ ගේ දිහා බලාගන හිටියා.

අනූ

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s